ماشین ظرفشویی صنعتی واقعاً وسیله ای شگفت انگیز است و تمیز کردن ماشین ظرفشویی صنعتی یک مسئله است  . شستن به اندازه ۱۰۰۰ ردیف در روز با چرخه هایی که زیر یک دقیقه و نیم به طول انجامد ، کاملا مطمئن باشید که حتی برای با تجربه ترین کارکنان هم امکان شستن این تعداد از ظروف وجود ندارد!.

با توجه به اینکه مواد زائد و پس ماند غذا ها روی ظروف در داخل ماشین ظرفشویی می ماند ، نیاز به تمیز کردن مداوم و همیگشی دارد که این امر باعث افزایش عمر ماشین ظرفشویی صنعتی شما می شود .

هنگام تمیز کردن ماشین ظرفشویی صنعتی ، بهترین روش ها همان دستورالعمل های تولید کننده می باشد که مندرج در کتابچه راهنمای کاربر خواهد بود ، زیرا تنها در این صورت مطمئن خواهید بود که همه کارها را به درستی انجام می دهید .

 از حذف قطعات گرفته تا استفاده از پاک کننده صحیح ماشین ظرفشویی. با این وجود برخی دستورالعمل های کلی وجود دارد که می تواند در مورد انواع ماشین ظرفشویی های صنعتی اعمال شود .

 

قبل از مراجعه به دفترچه راهنمای همراه برای تمیز کردن ماشین ظرفشویی صنعتی ، ما چندین نکته مهم در مورد ماشین ظرفشویی را با شما به اشتراک بگذاریم که شما باید قبل از درگیر شدن در فرآیند تمیز کردن بدانید.

نکته  شماره ۱ در تمیز کردن ماشین ظرفشویی صنعتی : تمیز کردن نازل ها

ماشین های ظرفشویی صنعتی  دارای بازوی قابل شستشو هستند که حاوی سوراخ های زیادی هستند. نازل ها به طور مداوم توسط مواد جامد غذایی مانند دانه های لیمو یا زیتون و سایر مواد معدنی مانند فویل ، میله های کوکتل و خلال دندان مسدود می شوند و این باعث افت فشار آب می شود. وقتی آب به درستی گردش نمی کند ، ظروف نیز به درستی تمیز نمی شوند.

بنابراین ، پاک کردن بازوها و نازل های شستشو پس از هر چند بار شستشو بسیار مهم است تا مطمئن شوید که حفره ها مسدود نشده است . با چرخاندن و بیرون کشیدن آن ، درپوش انتهایی بازو آن را جدا کنید. اگر می بینید که سوراخ ها مسدود شده اند ، سوراخ ها را با چیزی تیز تمیز کنید

بعضی از بازوها دارای واشر لاستیکی هستند و در اینجاست که مواد غذایی سفت می شوند و به سختی جدا می شوند  ، بنابراین حتماً بررسی کنید که آیا واشرها در وضعیت خوبی هستند و خبری از باقی ماندن مواد غذایی نیست.

 نکته شماره ۲ در تمیز کردن ماشین ظرفشویی صنعتی : تعویض کردن  آب مخزن

 

ماشین های ظرفشویی صنعتی برای تمیز کردن و ضد عفونی کردن ظروف ، از مخازن آب خود استفاده و پمپاژ می کنند. هر وقت ظرف های کثیفی را در ماشین ظرفشویی قرار می دهید ، آب مخزن کثیف تر و چرب تر می شود ، بنابراین در صورت عدم تغییر آن ، ظروف شما به جای پاک کننده ، کثیف تر و چرب تر می شوند.

شما باید همیشه با دقت تمام مخزن را تمیز کنید در حالی که مطمئن شوید مواد غذایی در قسمتهای پایین مخزن انباشته نشود.

در صورت تمایل به نتیجه بهتر، تمیز کردن ظروف کثیف خود را می توانید از قبل شستشو انجام دهید و ظروف بزرگ را در ماشین ظرفشویی صنعتی قرار ندهید تا از دستگاه خود مراقبت بهتری داشته باشید. با این حال انجام این موارد نمی تواند شما را از عوض کردن آب مخزن به طور منظم نجات دهد – بهترین عمل بعد از هر شستشو تعویض آب مخزن خواهد بود.

 

نکته  شماره ۳ در تمیز کردن ماشین ظرفشویی صنعتی : تمیز کردن فضای داخلی

 

دیوارهای ماشین ظرفشویی را با دقت تمیز کنید ،علاوه بر آن در گوشه و درب ها نیز دقت کنید ، زیرا در این قسمت ها پس ماند غذای بیشتری خواهد بود . برای انجام این کار از یک پارچه نرم یا یک برس نرم استفاده کنید

داشتن شلنگ یا شلنگ اسپری به شما کمک می کند تا هم داخل و هم در خارج از ماشین ظرفشویی خیلی  سریع و در زمان کمتر تمیز کنید.

 

نکته شماره ۴ در تمیز کردن ماشین ظرفشویی صنعتی : تمیز کردن قسمت بیرونی

 

می توانید از فرصت استفاده کنید  و در زمانی که ماشین ظرفشویی شماخاموش است  مقدار کمی از ماده شوینده  را در یک سطل بریزید ، یک دستمال حوله ای را در آن آغشته کرده و شروع به پاک کردن قسمت بیرونی ماشین ظرفشویی کنید.

تمیز کردن دستگاه را ادامه دهید تا قسمت بیرونی کاملاً عاری از هر گونه املاح  باشد. بعد از اتمام کار ، قسمت بیرونی دستگاه را با آب بشویید. صبر کنید تا خشک شود و با استفاده از پولیش از جنس استنلس استیل آن را صاف کنید.

 

نکته شماره ۵ در تمیز کردن ماشین ظرفشویی صنعتی : مواد شیمیایی تمیز کننده

 

اطمینان حاصل کنید که از مواد تمیز کننده و مواد شیمیایی که می تواند به فضای داخلی و خارجی ماشین ظرفشویی شما آسیب برساند استفاده نکنید . از محصولاتی مانند مواد شوینده سفید کننده یا کلر یا مواد خورنده خودداری کنید.

فقط از محصولاتی استفاده کنید که  برای سطوح از جنس استنلس استیل بی خطر باشند. اگر مطمئن نیستید ، کتابچه راهنمای کاربر را بخوانید زیرا حاوی دستورالعمل هاست ، یا در مورد مواد شیمیایی نظافت و سایر محصولات تمیز کننده، مشورت کنید.

نکته شماره ۶ در تمیز کردن ماشین ظرفشویی صنعتی : باز گذاشتن درب ماشین ظرفشویی صنعتی

 

توصیه می شود در صورت استفاده نکردن ، درب (های) ماشین ظرفشویی را باز بگذارید ، و بسیار مهم است که اجازه دهید ماشین ظرفشویی صنعتی بعد از تمیز کردن در هوای آزاد خشک شود. به همین دلیل است که هرگز نباید در پایان روز کار درب ماشین ظرفشویی را ببندید بلکه بگذارید تا هوا به درستی وارد آن شود تا خشک شود.

هدف از باز کردن درب ، رطوبت کمتری است که می تواند به ساخت باکتری ها کمک کند . یعنی فضای داخلی ماشین ظرفشویی یک محل پرورش مناسب برای میکروبهای مضر است زیرا عدم جریان هوا با حرارت و آب ثابت ترکیب می شود. تمیز کردن برای جلوگیری از میکروبها بسیار مهم است .

 

چک لیست برای تمیز کردن ماشین ظرفشویی صنعتی

 

ماشین ظرفشویی باید در بازه های زمانی مرتب و معینی تمیز شود. ما یک چک لیست را برای تمیز کردن صحیح و کامل ماشین ظرفشویی صنعتی  آماده کرده و در اختیار شما قرار میدهیم !

 1. ماشین ظرفشویی را خاموش کنید : دکمه خاموش را فشار دهید تا دستگاه خاموش شود.
 2. زهکشی ها را باز کنید:  درب ماشین ظرفشویی را باز کنید ، اهرم تخلیه را برداشته و یا زهکش های دستی را باز کنید تا ماشین ظرفشویی تخلیه شود و مخزن (های) را خالی کنید.
 3. بازوها را بشویید : بازوهای شستشو را بشویید وهمچنین واشرهای لاستیکی را در صورت وجود بررسی و تمیز کنید.
 4. فضای داخلی ماشین ظرفشویی را تمیز کنید : فضای داخلی ماشین ظرفشویی را از بالا به پایین ، از جمله مکانهای مخفی ، کاملاً تمیزکنید.
 5. صفحه ها و سبد ها را جدا کنید : پس از تخلیه دستگاه ظرفشویی و پاک کردن ضایعات از دیواره های دستگاه ، قابلمه های صافی و سبدهای شستشو ها را بشویید.
 6. تمام ورودی های پمپ را پاک و تمیز کنید . ورودی پمپ را در سینک ظرف تمیز کنید.
 7. مخزن و صفحه های تخلیه را تمیز کنید . هرگونه مواد زائد مواد غذایی را از مخازن جدا کنید ، پوشش پمپ را تمیز کرده و از تمیز بودن صفحه های تخلیه اطمینان حاصل کنید.
 8. لوله سرریز را تمیز کنید : لوله سرریز داخل مخزن را تمیز کرده و بشویید.
 9. پره ها را بشویید . در پایان کار هر روز ، شستشو ، آبکشی کنید و اجازه دهید پره ها خشک شوند. همچنین می توانید بعد از اتمام کار با تمیز کردن دستگاه ، آنها را در ماشین ظرفشویی بشویید.
 10. دوباره فضای داخلی را تمیز کنید . ته مانده های غذا را با یک دستمال یا برس نرم و پاک کننده ملایم جدا کرده و با شیلنگ بشویید.
 11. نمای بیرونی ماشین ظرفشویی را تمیز کنید . از یک پارچه نرم و مواد شیمیایی تمیز کننده مناسب برای سطح ماشین ظرفشویی استفاده کنید.
 12. هوای بیرون درب ماشین ظرفشویی را باز بگذارید و پره ها را در طول شب برداشته تا هوا بیرون باعث خشک شدن ماشین شود .
 13. قطعات را مجدداً نصب کنید . تمام قابلمه‌ها ، سبدهای کشویی ، لوله سرریز ، بازوهای شستشوی فوقانی و تحتانی را دوباره نصب کنید و  اطمینان حاصل کنید که تمام قسمت ها به طور کامل و به درستی نصب شده اند.

 

Leave a Reply

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *